Sağlık

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokoli şifalı yapısı ile birçok insanın en çok tükettiği sebzelerden birisi haline geldi. Özellikle düne kadar Türk damak tadına uygun olmamasından dolayı tüketilmeyen brokoli faydaları bilimsel olarak kanıtlandığından dolayı en gözde sebzelerden birisi haline geldi. Sizlerde brokolinin faydaları nelerdir diye merak ediyorsanız sizlere maddeler halinde sunduğumuz brokolinin yararları makalemizi okumaya devam edip öğrenebilirsiniz.

Brokolide yer alan İndole isimli nesne, meme kötü huylu tümörüne neden olan östrojen tahribatlarını önleyici tesir göstermektedir. Brokoli sebzesini bol miktarda yiyerek meme kötü huylu tümörüne yakalanma rizikonuzu minimum noktalara çekebilirsiniz.

Brokoli prostat, yumurtalık, kalın bağırsak, yiyecek borusu, deri, melanom, lenfoma ve kan kanseri gibi fazlaca sayıda kötü huylu tümörü tedavi edici doğrultuda tesir yapmaktadır. Profesörler şayet bir gün kötü huylu tümörün çözümü bulunursa bu deva mutlak suretle brokoliden gelecektir demektedir.

Brokoli yardımıyla tertipli bir halde zayıflayabilirsiniz. Sıhhatli zayıflamak isteyen kişilerin büyük bir kısmı brokoli rejimi uygulamaktadır.

Brokolinin içinde bol bol A vitamini yer almaktadır. A vitamini yetersizliği olan kişiler brokoli tüketerek bu yetersizliği yok edebilirler. Ek olarak A vitamininin kan sulandırıcı tesiri var olduğundan brokoli mükemmel bir kan sulandırıcıdır.

Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü’nün 29 bin adam üstünde icra ettiği incelemeye göre, haftada 2 defa brokoli kullanımı prostat kötü huylu tümörü rizikosunu E miktarında az hale getirmektedir. Devletimizdeki profesörlerde prostat kötü huylu tümörünü yenmek adına brokoli üstünde çalışmalar yapmaktadır.

Roswell Park Kanser Enstitüsünce meydana getirilen ve neticeleri Amerikan Kanser Araştırma Derneği’nin Washington’da düzenlenen 7. konferansında sunulan incelemeye göre, pişmemiş olarak sarf edilen brokoli ve lahana şeklinde yiyecekler akciğer kötü huylu tümörüne yakalanma rizikosunu % 20 – U miktarında az hale getirmektedir.

Brokoli sofralarımızda sıklıkla yer almayan bir besin türü olsa da faydaları sayesinde şifa dağıttığından dolayı mutlaka bu besini haftada en az bir defa da olsa tüketmenizi tavsiye ederiz. Birçok hastalığın şifa kaynağı şüphesiz doğanın kendisinde yer almaktadır.

Brokolinin Faydaları Nelerdir?
Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokolinin Yararları ve Zararları

Brokolinin yararları

  • Brokolinin birçok kansere karşı koruyucu özelliği vardır.
  • Düzenli brokoli tüketmek diş ve kemik sağlığınızı güçlendirir.
  • Özellikle pandemi sürecinde olduğumuz bu günlerde sindirim sistemini güçlendirmek için haftada en az bir gün brokoli yemekte fayda vardır.
  • Kalp sağlığınızı korumak içinde uzmanlar brokoli tüketmeyi tavsiye ediyorlar.
  • Brokoliyi düzenli bir şekilde tüketmek anemiyi önleyebileceği gibi kan şekerinizide düzenlenmesine yardımcı olur.
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için brokoli tüketmelisiniz.
  • Brokoli göz sağlığınızın en yakın dostudur ve brokoli yiyerek gözlerinizi koruyabilirsiniz.
  • Cildinizi gençleştirmek ve cilt sağlığınızı korumak için devamlı brokoli tüketmeyi unutmayın.

Brokolinin kalbe yararları

Brokolinin kalbe yararları ile ilgili bilgi olarak brokoli kalp rahatsızlıklarının ana etkeni olarak tespit edilen kollesterolün dengede durmasına ve düzenlenmesine yardımcı olmasıyla birlikte ayrıca kan şekerinizin dengelenmesi için temel organımız olan karaciğerimiz için tek harika kaynaktır.

Brokolinin hamilelikte faydaları

Brokolinin hamilelikte faydaları için günümüzde sağlık insanları tarafından yapılan incelemelere göre gebelikte brokoli yemek hem anne adayı hem bebeğinin gelişimini pozitif etkilediği araştırmalarla kanıtlanmış. Araştırma görevlilerine göre gebe kimselerin hafta içerisinde minimum tek sefer brokoli tüketmelerini tavsiye ediyorlar.

Hamilelikte bedenin vitamin ve mineral almaya daha çok gereksinimi vardır. Brokoli, kendisinde barındırdığı vitamin ve mineraller açısından varlıklı sebzelerden biridir. Bunun yanında gebelikte bilhassa gerekli folik asit brokolide yeterince mevcuttur. Hamilelikte folik asit, bebeğin gelişimini pozitif etkiler. Ve bu arada anne adayının bedeninin yıpranmasına mani teşkil eder.

Brokolide tespit edilen kalsiyum, hem anne adayının hem bebeğinin gereksinimi olan kalsiyum miktarını karşılamaya yardımcı olur. Yeterli miktarda kalsiyum alabilmek için brokoli ideal bir sebzedir. 

Hamileliğin ilerleyen süreçlerinde bazı anne adaylarında sindirim sistemi şikayetleri görülebilir. Bilhassa kabızlık sorunu, kimi anne olma adaylarının başlıca şikayetlerinden biridir. Brokoli sebzesi doğal bir lif kaynağıdır içerdiği yüksek miktardaki doğal kaynaklı lif sayesinde anne adaylarının sindirim sistemini rahatlatır ve kabızlığa iyi gelir. Hamilelik süreci boyunca düzenli olarak brokoli tüketmek, gebelik süresi boyunca bağırsak problemlerinden şikayet etmenizi engeller.

Antioksidan tek yiyecek olma özelliğiyle brokoli hamilelikte brokolinin yararları içinde sayılabilir. Dışarıdan vücudumuzun maruz kaldığı toksinler, bizlere en fazla gebelikte zararlıdır. Anne adayının karnında bulunan bebeğinin gelişimi, bu maruz kaldığımız toksinler sebebiyle olumsuz yönde etkilenebilir, işte bu yüzden brokoli sebzesini tüketmek daha da önemli bir hal alıyor, toksinlerden korunmak için brokoliyi hem çiğ hemde suyunu elde ederek tüketmek bu zararlı toksinlerden anne adayının ve bebeğinin korunması için tavsiye edilir.

İlgili makale: Hafta Hafta Hamilelik (Gebelik) Belirtileri başlıklı makalemizi okumak için tıklayınız.

Brokolinin zararları nelerdir?

Brokolinin zararları nelerdir diye soranlar için yapılan araştırmalara göre brokoli sebzesini yemenin herhangi bir zararı bulunmadığı gibi yan tesirleri de ciddi değildir.Brokoli sebzesini yemenin en yaygın ve bilenen yan etkileri olarak bağırsakta tahriş ve gaz diyebiliriz bunun sebebi de brokolinin yüksek lif oranlı bir turpgiller sebzesi olduğundan kaynaklanır.

Sevgili okurlarımız, brokolinin faydaları nelerdir?, brokolinin yararları ve zararları ile ilgili makalemizi okudunuz. Bunlar dışında, brokolinin yararları, brokolinin erkeklere faydaları, brokolinin anne sütüne etkisi, brokolinin karaciğere faydaları başlıkları hakkında bilgi almak için google da arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu