Vücutta elektriklenme nedeni

Vücudumuz hücreleri de belli oranda elektrik üretmektedir. Bu elektriğin sebeplerini ve elektriği vücuttan atma yollarını makalemizden öğrenebilirsiniz.

Elektrik her yerde bulunmaktadır. Gördüğümüz ve dokunduğumuz herşeyin temeli olan atomun çekirdeği, proton ve nötron denilen parçalardan oluşur. Bu çekirdeğin etrafında ise, dönerek sürekli hareket halinde olan elektronlar yer alır. Protonlar pozitif bir elektrik yüküne, elektronlar da negatif bir elektrik yüküne sahiptir. Normal koşullarda bir atom eşit sayıda elektron ve protona sahiptir. Pozitif ve negatif yükler birbirlerini dengeledikleri için atom da nötr durumdadır. Bu denge bozulduğunda, yani bir atom fazladan bir elektron kazandığında negatif yüklü olur. Atom bir elektron kaybettiğinde ise pozitif yüklü olur. Koşullar uygun olduğunda bu tür elektrik yükü dengesizlikleri, bir elektron akımı başlatır. Bu elektron akışı da ‘elektrik’ olarak ifade edilir. Kısaca elektrik, elektronların hareketinden ortaya çıkan bir enerji biçimidir.

Vücudumuz da bu elektrik enerjisi olmadan çalışamaz; elektrik her birimizin yaşamını sürdürebilmesi, konuşabilmesi, hareket edip istediklerini yapabilmesi için hayati önem taşır. Aksi takdirde kişi ya felç olur ya da ölür. Çünkü elektrik olmadığında bütün yaşamsal faaliyetler durur. İnsan elektrikle iletişimini sağlayan, elektrikle hareket edebilen ve elektrikle beş duyusunu kullanabilen bir varlıktır. Kişi bunun hiç farkında olmasa da, dünyaya geldiği andan itibaren tümüyle elektrik enerjisine bağlı mekanizmalarla görmeye başlar, bunlarla çevresini tanır ve gelişir.

Ölmek üzere olan kalbi durmuş bir hastaya ilk olarak elektrik şoku uygulanmasının sebebi de budur. Böyle bir durumdaki hastaya iyileşmesi için ilaç, vitamin veya herhangi bir besin maddesi verilmez. Vücuda fayda sağlayacak çok sayıda madde varken kalbin çalışması için öncelikle elektriğe ihtiyaç duyulur. Çünkü vücudun elektrik sistemi herhangi bir nedenle bozulduğunda veya canlandırılması gerektiğinde, hiçbir şey elektriğin yerini tutmaz.
Canlıların vücudunda elektriğin önemi anlaşıldıktan sonra sadece bu konunun araştırılması amacıyla üniversitelerde özel kürsüler kurulmuş ve bilim adamları konu hakkında çok sayıda araştırma yazısı ve kitap yazmışlardır. Halen de canlılardaki elektriksel sistemler ile ilgili araştırmalar, ‘biyoelektrik’ olarak ifade edilen alanda yoğun olarak devam etmektedir. New York Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden sinirbilimci Rodolfo Llinas, hareket eden tüm canlıların vücutlarında elektrik olduğunu söyleyerek şunları ifade etmiştir:

Bizi biz yapan, mesajları yeterli hızda taşıyan tek şey elektriktir… Düşüncelerimiz, yürüyebilmemiz, görmemiz, rüya görmemiz tüm bunlar temel olarak elektrik sinyalleri tarafından yönlendirilip organize edilmektedir. Bunlar bir bilgisayarda meydana gelenlerle benzerlik göstermektedir, fakat çok daha mükemmel ve komplekstir.

Vücudunuz her gün düzenli bakım yapmanız gereken, elektrikle çalışan teknoloji ürünü bir makine gibidir. Bir kasınız hareket ettiği zaman elektriksel yük boşalmaları meydana gelir. Beynin emirlerini taşıyan sinyaller elektrikseldir. Ayrıca vücut boyunca beyne doğru ilerleyen tüm duyu sinyalleri elektrikseldir. Hücre bölünmesi, kalp atışı da elektrikseldir. Aslında tüm kimyasal değişiklikler elektriksel temele dayanmaktadır; çünkü moleküler seviyede elektronlar transfer edilir, paylaşılır ya da değişikliğe uğrar. İnsan vücudunda elektriksel olmayan bir durum, neredeyse yok gibidir. Siz dinlenmek üzere uzansanız bile, enerji üretimiyle ilgili zor görevler iradeniz dışında meydana gelmeye devam eder: Kalp atışınız, akciğerlerinize oksijen gitmesi ve sayılamayacak kadar çok hücresel faaliyet…
Kısacası insan vücudu hayatta kalmak için elektrokimyasal bir enerji sistemi kullanır. Vücudumuzun elektrikle işleyen kısmını sinir sistemi oluşturur. Bir kaza veya sakatlık durumu olmadığı sürece vücudumuz hem elektrik üretimini gerçekleştirir, hem de ürettiği elektrik enerjisiyle gece gündüz faaliyetlerini sürdürür.

Canlılardaki elektriksel sistem, metallerdeki elektrik sistemlerinden çok daha fazla avantaja sahiptir. Bu avantajların başında biyolojik sistemlerin kendi kendini tamir edebilmesi gelir. Örneğin parmağınızda bir kesik oluştuğunda kısa zamanda bu yara iyileşir. Bunu sağlayan sistemlerin ardında yine elektriksel bir düzen vardır. Bu hiçbir insan yapımı makinede mevcut olmayan taklit edilemez bir özelliktir.

Vücudunuzdaki elektriksel sistemin bir başka avantajı ise çok yönlü kullanımıdır. Vücudun içindeki tüm faaliyetler -dolaşım, savunma, hareket, haberleşme, sindirim, boşaltım vs.- bu sistem sayesinde gerçekleşir. İnsan yapımı elektriksel aletler ise genellikle tek bir fonksiyon ya da benzer birkaç fonksiyonla sınırlıdır: Soğutma, ısıtma, kurutma, çırpma, süpürme gibi… Buna rağmen çok yüksek miktarlarda enerji harcanır. Vücudun kullandığı elektrik enerjisi -benzersiz sistemleri işletmek için kullanılmasına rağmen- son derece az miktardadır.

Günlük hayatta kullandığımız elektrikli aletlerde, kullanılan elektriğin şiddetinin -voltaj değerinin- belli bir ölçüde olması gerekir. Ancak bu ayarlar makinenin kendisi tarafından değil, yine insan yapımı özel aletler aracılığıyla sabit tutulur. Bu ayarın bozulma ihtimaline karşı, akımı dengeleyecek adaptörler, regülatörler (voltaj düzenleyicileri) kullanılır. Aksi takdirde makinenin tüm aksamı bozulur. Vücudumuzda ise bu ayarların tümü bizim haberimiz olmadan yapılır.


Vücutta elektriklenme nedeni makalesi Ana Sayfa, Genel Sağlık kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Vücutta elektriklenme nedeni” için 7 yorum

 1. İLAYDANUR diyor ki:

  SLM BEN 35 YASINDA BİR BAYANIM KENDİMİ BİLDİGİMDEN BERİ DEMİR YÜNLÜ ŞEYLERE DOKUNDUGUMDA CAT DIYE SES ÇIKIYOR ATEŞ ÇIKIYOR BAZEN İNSANLARA DOKUNDUGUMDADA ÖYLE OLUYORUM KIYAFETIMI ÇIKARTIRKEN ÜZERİME YAPISIYOR ÇATIR CUTUR ÖTÜYOR KIZIM BİLE KORKUDAN YANAŞMIYOR BANA BİR ŞEYE DOKUNURKEN KORKARAK DOKUNUYORUM BU NEDEN OLUYOR VE TEDAVİSİ NEDİR KIYAFETIMI CIKARTIRKEN SAÇLARIM BİLE HAVAYA DİKİLİYOR BUNDAN NASIL KURTULURUM BEN.

 2. gerçekten merak ettiğim bir konuydu. ben de sık sık elektriklenme oluyor. kapı kollarına dokunamıyorum, arabaya dokunamıyorum…

 3. melek diyor ki:

  mobijya dükkannında satış elemanıyım ürünlere dokunurken korkarak yaklaşmaya başladım müşterilerden para alırken bişey verirken hızla irkilip eelerini çekiyorlar 10 gündür bu elektriklenme yüzünde sinirim bozuldu acil bir çözüm ne olur

 4. fikriye diyor ki:

  merhaba daha önce yazılan yorumlarda belirtilen aynı sıkıntıları bende yaşıyorum. saçlarım havaya dikiliyor şampuanımı elektriklenmeyi önleyici olarak kullanmama rağmen. araba ,kapı koluna dokunmak ne mümkün evdeki battaniye,kilim halı gibi ürünlere dokununca bile çatır çutur sesler çıkıyor ve resmen elektrik çarpıyor bu dertten kurtulmanın yolu nedir allah aşkına biri yardım etsin.hayat çekilmez oldu artık ya. şimdiden teşekkürlerimi sunar iyi çalışmalar dilerim

 5. betül diyor ki:

  Ben üstümü giyip çıkarırken sanki elektrikle doluyum istanbulda bir karış toprak bulmak zor elbiseden vücuttan gitmesi için neler yapabiliriz cevap bekliyorum teşekkür ederim şimdiden

 6. HAKAN DURMAZ diyor ki:

  Yukarıdaki soruların cevabını merak ediyorum. bana da gönderir misiniz?
  ben de de elektrik oluyor. iş yerinde kimin elini sıksam elektriklenme oluyor?
  Ne yapmam gerek. ya da yanlış olan nedir?
  Teşekkürler,

 7. Esma diyor ki:

  Yıllar geçiyor ama sorunlar bir son bulmuyor.. Ben de bahsedilen sorunlarla karşı karşıya gelmekteyim, bunun tam olarak neden olduğunu ve bunlara karşı ne yapılabileceğini söylerseniz sevinirim.. Şimdiden teşekkürler

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.