Topuk Yumuşatma

Topuk Yumşaltama:

Yaz geldi, kadınların ayakları da görücüye çıktı! Ancak rengarenk ayakkabılar giyip, oje sürmekle iş bitmiyor. Yazın daha fazla özen isteyen ayakları sık sık ponzayla törpülemek ve koruyucu kremler sürmek gerekiyor..

Yazlık ayakkabılar içinde sağlıklı ve estetik ayaklarla dolaşmak isteyen bayanLara öneriLer.. )

* Ayak estetiğinde en çok göze çarpan noktalar neresi?
Ayak estetiğinde, ilk göze çarpan rahatsız edici görüntü, parmakların çarpık yapıda olmasıdır. Özellikle baş parmaklardaki açısal kusurlar görüntüyü bozar. Bir diğer kötü görüntü ise ayak derisindeki kalınlaşmalardır. ‘Nasır’ denilen bu dokular en çok topuklarda ve başparmak çevresinde görülür. Tırnakların durumu da görüntüyü etkileyen bir diğer önemli faktördür. Doğuştan gelen yapısal bir bozukluk olmadığı sürece; parmakların yapısını ve tırnakları bozan ve nasırlara da yol açan baş etken, ayak ile ayakkabı arasındaki uyumsuzluklar, yani ayağın ayakkabı içinde zorlanmasıdır!

VİTRİNLERE KANMAYIN

* Yazlık ayakkabı seçiminde kadınların düştüğü hatalar neler?
Yazlık ayakkabılarda her şeyden önce dikkat edilmesi gereken nokta; ayak ile ayakkabı arasındaki ilişkinin iyi olmasıdır. Ayağın anatomisi (yani kemiklerin yapısı) ve eklemler ile kasların fonksiyonel yapıları; tabanın yere düz basacağı duruma uygun haldedir. Bu nedenle ilk kural, tabanın yere düz basmasının sağlamasıdır! Yaz denilince kadınların aklına, ilk olarak ayakların çok rahat edeceği geliyor. Terlemeyecek ve parmaklar baskı görmeyecek diye düşünülse de maalesef yazlık modeler seçilirken tüm bunlar gözardı ediliyor. Vitrinlere baktığınızda çoğunlukla burunları dar ve topukları yüksek ayakkabılar görülüyor. Oysa yüksek topuk, ayakların anatomik yapısı ile uyumlu değildir.

* Ayak estetiği kadar sağlığını da korumak için nasıl önlem alınmalı?
Öncelikle periyodik ayak bakımı ihmal edilmemeli. Ayak derisi; vücudumuzda en çok değişen, yani sürekli aşınmaya bağlı olarak dökülen ve yenisi yapılan bir dokudur. Bu işlem topuk gibi basıncın yüksek olduğu alanlarda çok daha fazla olacağı için, buralarda kalınlaşmalara izin verilmemeli, sık sık cilt törpüsü ve koruyucu kremler kullanılmalı. Tırnak bakımına özen gösterilmeli. Ayakkabı içinde sıkışan parmaklarda, özensiz kesilen tırnaklar batmalara neden olabilir. Ayakta ödem yaratan tablolarda, tırnak batması ihtimali daha yüksektir. Tırnaklar; ciltten uzun olacak şekilde kesilmeli ve kesilen yüzeylerde batacak sivrileşmeler olmamasına dikkat edilmeli.

 

YÜKSEK ÖKÇEYE SON

* Kadınların ayaklarında en çok hangi sorunlar görülüyor?
Kadınların ayaklarında görülen sorunlar; çoğunlukla, moda uğruna, gençlik dönemlerinden itibaren yanlış ayakkabı seçimi ile ilgilidir. Ayağında açısal kusuru olan bir kadın, sürekli dar kalıp ve yüksek ökçe giyerse, doğal olarak bu deformitesi ilerleyecektir.

* Nasıl tedavi ediliyor?
İlk olarak nedeni ortadan kaldırmak gerekir. Hem yapısal olan hem de sonradan gelişmiş bu gibi durumlarda cerrahi tedavi uygulanıyor. Deri kalınlaşmaları ve nasırlar ayrıca cilt bakımıyla kontrol edilmeye çalışılıyor.

* Dar ayakkabılar nasıra neden oluyor

 

İşte yaz ayı ayak sorunları ve çözümleri…
Havaların ısınmasıyla çorap ve kapalı ayakkabılardan kurtulan ayaklarımız artık özgür! Ama bakterilerin neden olduğu ayak kokusu, terleme ve mantar gibi şikayetler de artıyor. İşte yaz ayı ayak sorunları ve çözümleri…..

Nasır:
baskı sonucu ortaya çıkan bir deri kalınlaşmasıdır. Taban düşüklüğü, taban yüksekliği, aşırı terleyen ayaklar, sıkı çoraplar ve modaya uymak için giydikçe genişler diye alınan ayakkabılar nasıra neden olabilir. Ayakkabı genişler ama bu arada ayaklarımızda kalıcı nasırların oluşumuna da zemin hazırlar. Bunun için banyodan sonra ayaklarınızı kurulayıp nemlendirici etkili, cildin su eksiğini tamamlayan kremlerle masaj yapmalısınız. Bunlar, cildin dayanıklılığını artırır.

Tırnak batması:
Batık tırnaktan korunmak için tırnak köşelerini deriye çok yakın kesmekten kaçınmalısınız. Ayak tırnakları düz olarak kesilmeli ve köşelerde çok hafif kıvrım yapılmalıdır. Pedikürünüzü yapan kişiyi bu konuda uyarmalısınız. Ayrıca çok dar veya geniş ayakkabılar giymemelisiniz. Tırnaklarınızda mantar, kalınlaşma ya da deformasyon fark ederseniz bir uzmana danışmak için gecikmemenizde fayda var.

Pedikür yaparken:
Ayak bakımı yaparken aşırıya kaçılmamalı, nazik ve yuvarlak hareketlerle cilt kalınlıkları törpülenmelidir. Cilt törpüleme işlemi sırasında fazla bastırmak koruyucu cilt tabakasına zarar verir. Eğer ayağınızda ciddi cilt kalınlıkları varsa, bir ayak bakım uzmanına danışmalısınız. Bu arada pedikür yaparken tırnak etlerinizi kesmemeye özen gösterin. Bunun için tırnak etlerini, özel yağlar kullanarak geri itmelisiniz.
1.Tırnak diplerini yumuşatmak için ayaklarınızı sıcak su dolu bir kapta dinlendirip, yumuşamalarını bekleriz.
2.Daha sonra tırnak diplerine Mavala’nın tırnak eti çıkarıcısı sürülüp etler iterek ölü dokuyu alınır. Eğer ölü deri fazla ise pens yardımı ile onlarda alınır.
3.Tırnaklarınızı törpüleyin, üst kısmınıda törpülemeyi ihmal etmeyin. Ayaklarınızda nasır varsa gene hafif şekilde törpülenip yumuşatılır. Topuklar sert ise Freeman’ın peelingi ile peeling yapılır. Peeling her hafta yapılmalıdır.
4.Krem sürdükten sonra bir kat tırnak güçlendirici sürün.
5.Ponza taşı ile ayaklarınızdaki ölü hücreyi temizleyin, terlemeye karşı kokulu ayak pudralarını kullanın.

Ayak kokusu:
Sebepleri; mantar, hormonsal problemler ve aşırı terleme olarak sayılabilir. Yıkandıktan sonra iyi kurulanmayan ayaklar da kokabilir. Pamuklu çorap ve deri ayakkabı giymeli, ayakkabınızı bir gün dinlendirmelisiniz. Bakterilerin parçalanmasını sağlayarak kokuyu engelleyen ürünler kullanabilirsiniz.

Yaz aylarında mantara dikkat!
Çorapsız gezdiğimiz için yaz aylarında ayaklarımız daha fazla dış etkene maruz kalır. Ayakkabıları çorapsız giymek, mantar enfeksiyonlarına karşı ayakları savunmasız bırakır. Ayakkabı içinde terleyen ayaktan açığa çıkan kimyasallar, ayakkabının iç astarına yapışır. Ayakkabının içini temizlemek çok kolay olmadığı için bunların sayısı zamanla artar. Havuz ve deniz kenarında çıplak ayakla dolaşmak ve steril olmayan havuzlarda yüzmek de mantar oluşumuna davetiye çıkarır. Bu arada temizlik için kullanılan sabunun PH dengesine dikkat edilmeli. PH’ı dengeli temizlik ürünleri, cildin koruyucu duvarına zarar vermez. Ayrıca mantara karşı koruyucu doğal maddeler içeren pudra ve kremler kullanmak gerekiyor.

Güzelleşme zamanı
Yaza taze bir cilt ve incecik bir bedenle girmek isteyen kadınlar, bu aralar güzellik merkezlerinin kapılarını aşındırıyor. Bunlardan biri de ‘Bliss’… Merkezde vücut bakımından akupunktura, bölgesel zayıflamadan kırışıklık tedavilerine ve kalıcı makyaja kadar pek çok yöntem uygulanıyor.

* Ayak Bakımı- Nasırlı Ayaklar İçin:

 

Malzemeler:
1 Kova sıcak su
1 yemek kaşığı karbonat
1 yemek kaşığı deniz suyu

Uygulama:
Ayaklarınızı 30 dakika süreyle bu karışım içinde bekletiniz ve sonra kurulayınız. Haftada bir uygulayabilirsiniz.

Etkili Ayak Bakımının Püf Noktaları:
-Ayaklarınıza özellikle topuk kısmına losyon ve nemlendirici ürünlerle masaj yapın.
-Krem sürerken tırnak etlerine sürmeyi ihmal etmeyin.
-Topuklarınız sert ise yatmadan vazelin sürün ve pamuklu çorap giyin.
-Ayaklarınızı dinlendirmek için sıcak su içine lavanta çiçeği yağı ekleyin,yorgunluğu alır.
-Ayaklardaki ölü deriler için peeling yapan bakım ürünleri kullanabilirsiniz.

Problemli Tırnaklara Çözümler:
Kırılan ya da ayrılan tırnaklarınızı kuvvetlendirmek için ne yapmalısınız? Çoğumuz buna kalsiyum eksikliğinin, ya da düzensiz beslenmenin neden olduğunu sanırız. University of Alabama at Birmingham’dan Dermatolog Prof. Boni Elewski’ye göre beslenmenin tırnakların kırılması üzerinde çok az etkisi var. Bunun esas nedeni kuru tırnaklar. Kırılan tırnaklar için en iyi çözüm yağlar ve losyonlarla onlara iyi bir bakım sağlamak. Tırnaklara derin bir terapi vermek için 10 dakika süreyle ılık zeytin yağında bekletebilirsiniz. Yüzeysel uygulanan tırnak güçlendiriciler de hiç bir işe yaramıyor ve nemlendiricilerin nüfuz edilmesini engelliyor. Soya proteininin de tırnaklar üzerinde çok faydalı etkileri mevcut, özellikle soya sütü ve tofu ya da günlük olarak B Vitamin ailesinden gelen ‘biotin’ alabilirsiniz. Ya 80 mg’lık haplar halinde ya da yumurta sarısı veya maya yiyerek bu ihtiyacı karşılayabilirsiniz.


Topuk Yumuşatma makalesi Ana Sayfa, Genel Sağlık kategorisinde yayınlanmaktadır.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.