Ressam şapkası yapılışı

Ressamlar gerek yaptıkları sanatla, gerek başlarına taktıkları berelerle hep dikkatimi cekmişlerdir. Bu yazımızda da ressam şapkası modellerini ve şapkaların yapımını inceleyebilirsiniz. Hepinize şimdiden kolay gelsin…

İlk başta resimli örnekleri paylaşmak istiyorum :

ressam-sapka1

ressam-sapka2

ressam-sapka3

Gelelim şimdi şapkamızın yapımına :

Modelin Yapılışı Berenin tepe kısmından 9 ilmekle başlanır, düz sıralarda 1 ilmek örüp,1 ilmek şişe dolanarak artış( ajur ) yapılır, örgünün tersi olan sıralarda tüm ilmekler ters örgü ile örülür. Ajurlar her bir dilimde 9 adet olana dek çoğaltılır. Daha sonra artış yapılmadan örgüye devam edilir ve berenin alt kısmına TOP lar yapılır. Bere istenilen ölçülerde yapılır ve son olarak da 4-5 sıra 1+1 lastik veya yine isteğe göre 2+2 lstik örülüp tüm ilmekler kesilerek kapatılır. Tepeden kenara doğru dikilerek bitirilir.
Tepeye ponpon veya püskül yapılabilinir veya sade bir şekilde kullanılabilinir.

TOP MODELİ : 1 ilmekten 5 ilmek çıkararak yapılır.1 ilmeği örer gibi yapıyoruz şişi çıkarmadan ipliği üstüne doluyoruz tekrar aynı ilmeğe batıp çıkarıyoruz, tekrar ipliği doluyoruz ve son kez aynı ilmeğe batıp bu kez şişi çıkarıyoruz. Ve bu 5 ilmeği 4 kez aynı yerde önlü arkalı örüyoruz. Son sırada tüm ilmekler toplanarak tek ilmeğe düşülür ve yanındaki ilmekler örülerek devam edilir.

Hepinize kolay gelsin.


Ressam şapkası yapılışı makalesi Ana Sayfa, Örgü Dikiş Nakış kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Ressam şapkası yapılışı” için 1 yorum

  1. fadime diyor ki:

    arkadaşlar bere çok güzel ama ben anlamadım daha detaylı anlatırmısınız yapıluşını

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.