Parazitin belirtileri nelerdir?

Parazitler sebebiyle her yıl bir çok insan yaşamını kaybetmektedir. Her hastalığın erken teşhisi gibi parazit hastalıklarının da erken teşhisi sağlığımız açısından büyük önem taşıyor.

Parazitler, kan ve doku parazitleri, barsak parazitleri ve dış parazitler olarak sınıflandırılabilir;

Kan ve Doku parazitleri
Kan parazitleri konakçının hücreleri içinde (Flasmodiumlar, Babesialar, Theilerialar) ve hücreleri dışında (Microflorialar ve Trypanasomalar) yaşamalarına göre ayrılırlar. Doku parazileri ise hücre içi-dışı yaşayışlarına ek olarak deride veya iç organlarda yaşamaları dikkate alınarak 4′ ayrılırlar. Toksoplazmalar, Leishmania’lar, Ekinekoklar, Pneumocytstis carini, bu grupta incelenirler.

Bağırsak parazitleri
Barsaklarda hem protozoonlar (Iodomoeba butshlii, Endolimax na-na, Dientamoeba fragilis, Giardia lamblia, Chilomastix mesnili, Trichomonas hominis, Balantidium coli) amipler (Entemoeba histolytica, E. coli) nematodlar (Ascaris lumbri-coides, Trichuris trichura, Enterbius vermicularis, Strongyloides stearcoralis, Necator americanus, Ancylostoma duodenale vb) trematodlar (Scistoma mansoni, S. haemato-bium, Paragominus vvestermani, Clonorchis sinensis vs) ve cestodlar (Taenia saginata, T. solium, Diphylobotrium latum, vs) bulunur.

Prof. Dr. Ahmet Maranki ve KOBİK Ekip tarafından hazırlatılan ve Kozmik Beden Temizliği Kampları Katılımcıları tarafından izlenen Parazit Belgeseli’nin son ve en can alıcı bölümünü bu videoda izleyebilirsiniz.


Parazitin belirtileri nelerdir? makalesi Ana Sayfa, Genel Sağlık kategorisinde yayınlanmaktadır.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.