Papatyanın faydaları ve özellikleri

Merhabalar, şimdi sizlerle Papatya bitkisinin özellik ve faydalarını anlatan bu kısa yazıyı paylasacağım, bakalım hangi faydaları varmış bu bitkimizin…

Papatya: (Kamillen / Camomille / Camomille / Matricaria chamomilla) Mayis ve agustos aylari arasinda çiçek açan, 20-50 cm boyunda, güzel kokulu bir yillik otsu bitki. Yol kenari, bos alanlarda oldukça çok rastlanir. Yapraklari parçali ve tüysüzdür. Çiçekler dallarin ucunda küçük basçiklar (kapitulum) hâlinde bulunurlar. Basçiklarin orta kisminda bulunan çiçekler tüp seklinde ve sari renkli hermafrodittir. Kenarlarda ise 15-20 tâne dil seklinde, beyaz renkli disi çiçekler bulunur.

Kullanildigi yerler: Çiçek durumu baslari, çiçek açmadan önce toplanarak gölgede kurutulur. Bilesiminde uçucu yaglar, rezin, aci maddeler ve fenolik bilesikler bulunur. % 1’lik çay hâlinde sabahlari aç karnina bir bardak içilebilir. Idrar çogaltici, istah açici, yatistirici ve gaz söktürücü etkilere sâhiptir. Basur memelerinde agri kesici, tedâvi edici etkiye sâhiptir. Boyar madde olarak da kullanilir.

Alman Papatyasi (Anthemis nabilis): Orta Avrupa’da yetisir ve kültürü de yapilir. Disli çiçekleri beyazimsi renklidir. Memleketimizde 50 kadar Anthemis türü bulunmakta ve Izmir papatyasi, yabânî papatya, beyaz papatya gibi isimlerle bilinmektedir.

Papatya yagi: Spazm giderir. Agrilari dindirir. Mikroplari öldürür. Sinirleri yatistirir.

Bitkiye ait birkaç resim:

papatya

papatya2

papatya4


Papatyanın faydaları ve özellikleri makalesi Ana Sayfa, Şifalı Bitkiler kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Papatyanın faydaları ve özellikleri” için 2 yorum

  1. su diyor ki:

    Vay be şu doğanın harikalarına bak sen :)

  2. peri diyor ki:

    hehe ne dmessin su

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.