Nöbet Şekerinin Faydaları Nelerdir

Bayanlar, bu makalemde sizlere nöbet şekerinden bahsetmek istiyorum. Nöbet şekeri ses kısıklığından, ağız yaralarına kadar bir çok hastalığa iyi geliyor. Gelin hep beraber diğer faydalarına da bakalım. 

 • Şifalı bitkilerde tatlandırıcı olarak kullanılır.
 • Asıl şekerdir, toz ve kesme şeker vb. şekerler, nöbet şekerinden yapılır.
 • Ağız yaraları için, gün boyu devamlı ağızda emilir.
 • Şifalı çaylara katılması; o çayın şifasını yükseltir.
 • Ağızda çıkan aft denen yaralara karşı bir numaralı ilaçtır.

Dr. Ender Saraç ses kısıklığı, ses açma, Sesi kuvvetlendirme için nöbet şekerini (kaya şekeri) öneriyor. Nöbet şekeri, sesi açan ideal ve doğal bir maddedir.

Nöbet şekerinin faydaları:
Kaya şekeri, sesi kuvvetlendirip es kısıklığına çok iyi gelen bir ilaçtır..
Özellikle emilme şeklinde tüketilmeli böylece vücudun hararetini alır.
Ayrıca kaya şekerinin ses açıcı özelliği kuvvetlidir.

Su ve şeker kazanda ısıtılarak karıştırılır. Hafif kıvama gelince kesilmesi için bir çorba kaşığı krem tartar atılır. Eriyik tam kıvamını alınca etrafı 4-5 sıra delikli ve bu deliklerden karşılıklı pamuk ipliği geçirilmiş bir kazana boşaltılır. Sonra kazanın etrafı (delikler) alçı ile kapatılır. Kazanın ağzına mukavva örtülür, üstüne çuval atılarak kapatılır ve ılık bir yerde soğutulur. nöbet şekeri adı <nöbet> denen bu işlemden gelmektedir. Anadolu’da eskiden soğutma işi gübre içinde yapılırdı. Kazanın soğutulması 1 hafta sürer. Bu süre içinde şeker, kristalizasyona uğrar ve iplerin etrafına sucuk görünümünde yapışır; bir kısmı da dibe çöker. İpler kesilir ve 20-30 cm.lik uzunlukta çubuklar halinde çıkarılır.
( kaynak: meydan larousse )


Nöbet Şekerinin Faydaları Nelerdir makalesi Ana Sayfa, Bilmedikleriniz kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Nöbet Şekerinin Faydaları Nelerdir” için 3 yorum

 1. ugur deebey diyor ki:

  slm ıyı gunler ben epılepsı hastasıyım ben bu hastalıktan nasıl kurtulabılırım ılc kullanıyorum 500mg epix bana yardımcı olursanız sevırım

 2. Admin diyor ki:

  Merhabalar değerli misafirimiz, öncelikle geçmiş olsun. Size yardımcı olmak elbette ki bizim en öncelikli görevimizdir. Şu şekilde yardımcı olabileceğimizi düşünüyoruz, uzmanların bu konu hakkında yazdıklarını bir makalemizde bir araya getirmiştik. Sizi bu makalemize yönlendiriyoruz, makalemizi dikkatli bir şekilde okuyarak daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. http://www.bayansitesi.net/epilepsi-nasil-tedavi-edilir.html

 3. orhan diyor ki:

  Hamilelere nöbet şekerinin zararı varmıdır.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.