Hamileyken ne yenmeli ne yenmemeli!

Bayanlar, hamilelik süresi boyunca nasıl yaşayacağınıza, neler yapacağınıza mutlaka dikkat etmelisiniz. Bu hem sizin, hemde çocuğunuz için çok ama çok önemlidir. Bu dönem içerisinde yani hamileyken neler yemeli ve neleri yememelisiniz bu makalemizde sizlere anlatıyoruz. Bu dönem içerisinde sizin beslenmeniz, çocuğunuzunda beslenmesi demek olduğundan ne yiyip içtiğinize mutlak suretle dikkat etmelisiniz. Peki hamileyken ne yenmeli ve ne yenmemeli işte detaylar;

  •     Karbonhidrat besin grubundan (ekmek, makarna, pilav, pasta) daha sınırlı tüketilmesi önerilir.
  •     Meyve ve sebze grubu bol bol tüketilebilir.
  •     Kırmızı et, tavuk ve balık gibi proteinler yine sık tüketilmesi gereken ürünlerdir. Ama çiğ etten ( pastırma, salam sosis, çiğ köfte, sushi gibi ) tamamen uzak durmak gerekir. Sakatat gebelikte tüketilmesi önerilmeyen bir gruptur.
  •     Su, gebelikte başlıca içecek olmalıdır. Günde en az 8-10 bardak su içmek gerekir. Kahve , soda ve gazlı içecekler mümkün olduğu kadar az tüketilmelidr.
  •     Yine gebelikte beslenmenin ana maddelerinden süt, yoğurt ve peynir gibi kalsiyumdan zengin ürünlerden yeteri kadar tüketmek gerekir. Günde 1-2 bardak süt içilmelidir. Süt gaz yaparsa laktozsuz süt tercih edilebilir.
  •     Gebelikte yağlı ve kalorisi yüksek gıdalardan uzak durmak gerekir.
  •     Gebelikte öğün sayısını 3 ana ve 3 ara olmak üzere sıklaştırarak hem bulantı kusmalara engel olabiliriz, hem kan şekerinin düzenlenmesi yapılabilir hem de daha az kilo alınabilir. Öğünler arasındaki atıştırmalar fazla kilo artışına neden olabileceği için seçici davranılmalıdır.


Hamileyken ne yenmeli ne yenmemeli! makalesi Ana Sayfa, Gebelik kategorisinde yayınlanmaktadır.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.