Hadi sümbül çiçeğinin bakımı öğrenelim!

Merhabalar sevgili arkadaşlarım, sizlerde benim gibi evinizde bitki yetiştirmekten hoşlanıyorsanız, sümbül çiçekleri mükemmel bir bitki alternatifidir. Yalnız her canlının olduğu gibi sümbül çiçeklerininde kendilerine özgü bir bakım şekli var. İşte sümbül çiçeklerinin bakımı :

sumbul-cicegi

Sümbüller, memleketimizin ve genel olarak doğu ülkelerin en eski çiçeklerinden biridir. Gerek yaz, gerek kış mevsiminde güzellikleriyle salonlarımızı süsleyen Sümbüllerin çiçek bahçelerinin bordürleri-ne dikilmektedir. Renk ve tatlı kokuları sayesinde evlerimize ilkbahar havası verirler.

sümbül

Mart sonunda çiçek açmaya başlarlar. Genel olarak iki çeşit Sümbül vardır: Hollanda Sümbülleri ve Rumen Sümbülleri.

Hollanda Sümbülleri : Hollanda Sümbülleri, en çok Hollanda’da yetiştirilir. İyi bir bakım ve açık havaya ihtiyaçları vardır. Renkleri beyaz, mavi, sarı, pembe ve mor olur.

Rumen Sümbülleri: Rumen Sümbülleri, Şubat ayından başlayarak çiçek açmaya başlarlar. Renkleri beyaz, havai mavi, koyu mavi, pembe olabilir.

Gelişmiş şeklini ve erken verdiği çiçeklerini zevkle seyrettiğimiz Sümbül, yetiştirilmesi kolay bir bitkidir. Beyaz, kırmızı, mavi, pembe, san renklileri çok sevilir. Eylül ayında temin edilen soğanlardan, suda yetiştirilen ve erken çiçek veren çeşitler elde edilebildiği gibi ayrıca özel bir bakım göstererek yılbaşında da çiçek almak olanaklıdır.

Üretilmesi: Sümbül Çiçekleri, soğanları ile çoğaltılır. Eylül ayında soğanlar funda toprağı ile karışık toprak ya da dere kumu doldurulan saksılara dikilir, soğanların yarısına yakın kısımlarının toprak dışında kalması gerekir. Bu şekilde dikilen Sümbül soğanları, kışlandırılmak üzere karanlık ve serin bir yerde, örneğin; evlerin bodrum katlarında dikilebilirler. Şayet bodrum katı yoksa, bahçenin bir kenarında 25 – 30 cm. derinlikte kazılan çukurlara sıralanır, üzerlerine ağaçları ve dalların üzerine de toprak konarak örtülür ve arasıra sulanır.

Bu şekilde serin ve karanlık bir yerde bir iki ay kalan soğanlar, yavaş yavaş uyanmaya ve gövde yapmaya başlar. Kasım ayının içinde çiçek açmadan birkaç gün önce saksıları içeri almak gerekir. Eğer bu dikim işi Eylül ayını geçerse, Sümbüllerin çiçek açma zamanı da geciktirilmiş olur. Böylece geç elde edilen Sümbül fidanları, ilkbaharda doğrudan doğruya bahçeye dikilir. Amatör çiçek yetiştirme meraklıları Sümbül soğanlarını 10 cm.lik bir saksıya yerleştirirler. İlk zamanlan karanlık ve nemli bir yerde saksıları saklamalıdır. Ortalama ısının 13 derece olması gerekir. Bu işlemler, yaprak ve sapların uzamasını sağlar.

Bir iki hafta sonra normal ışık ve 15-16 derece ısıya terk edilir. Bu zaman içinde çiçekler de yavaş yavaş açmaya başlar.

Topraksız, Su İçinde Üretim : Bu şekil üretimde Sümbül soğanlan kireçli olmayan, örneğin; yağmur suyu doldurulmuş bir vazoya ve karanlık bir yere yerleştirilir. Isı 10 dereceyi geçmemelidir. Sekiz hafta sonra kökler 5 – 7 cm. uzunluğuna sahip olurlar.


Hadi sümbül çiçeğinin bakımı öğrenelim! makalesi Ana Sayfa, Bilmedikleriniz kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Hadi sümbül çiçeğinin bakımı öğrenelim!” için 5 yorum

 1. çiçek diyor ki:

  Paylaşım için çok teşekkürler güzel kaynak

 2. Kardelen diyor ki:

  Bakim icin tesekkurler ama benim pembe renkteki sunbulum maalesef kendisini
  birakti subat ayinda cicekleri soldu.aceba nasil bir bakim uygulamaliyim ki tekrar cicek versin.lutfen onerilerinizi bekliyorum,yoksa kendimi cicek katili hissedecegim.acil cevap yazar misiniz?

 3. çicekci diyor ki:

  yeni bir sümbül çiçeği aldım fakat hangi aralıklarla sulayacağımı bilmiyorum solmadan önce yardım edin

 4. elif diyor ki:

  ailemden çiçek istedim sümbül çiçegi aldılar bi mor bir beyaz heralde hollanda sümbülü bugün eve geldim bir baktım mor olan kafasını bükmüş aglıya aglıya sümbüllerime baktım bu siteyi buldum

 5. mine tepeyurt diyor ki:

  saksıda tek sümbülüm var ne kadar su vermem gerekli

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.