Gitar hakkında bilmeniz gereken kısa bilgiler

gitar nedir nasıl çalınır hakkında kısa bilgiler…

Gitar hakkında bilmeniz gereken kısa bilgileri sizler için aşağıdaki makalemizde sunuyoruz dostlar. Gitar konusunda neleri bilmeniz gerekiyorsa, aşağıdaki makalemizde bulabilir, bu çalgı aleti konusudna önemli bilgilere sahip olabilirsiniz.

Günümüzde gitar, tüm dünyada ve ülkemizde en çok ilgi gören çalgılardan birisidir. Oldukça uzun bir geçmişe sahip olan gitar, tarih boyunca çeşitli coğrafya ve uygarlıklarda çok değişik şekillerde kendisini göstermiş, zaman içerisinde çalgı yapısı, tel, akord sistemi, çalma teknikleri açısından gelişmesini sürdürerek günümüzün modern gitarına ulaşılmıştır. Günümüzde değişik model gitarlar klasik, geleneksel ve popüler tüm müzik türlerinde kullanılmaktadır. Kendine özgü ses renginin etkileyiciliği, pratik ve kolay taşınabilir çoksesli çalgı olması da ona duyulan ilgiyi çok daha arttırmaktadır.

Ülkemiz konservatuvarlarında klasik gitar eğitiminin tarihi, standart bir orkestra çalgısı olmamasının da etkisiyle diğer çalgılara nazaran daha kısadır. Konservatuvarımızda klasik gitar eğitimi 1998-1999 öğretim yılı ile başlamıştır. Klasik Gitar Sanat Dalı eğitim süresi; l yıl hazırlık, 3 yıl lise ve 4 yıl lisans devresi olmak üzere toplam 8 yıldır. Klasik gitar icracılığını meslek edinebilme özelliklerine sahip olup genel ve çalgıya yönelik yetenek sınavlarında başarılı olmuş adaylar bu programa devam edebilirler.

Eğitim süresince çalgı dersleri bireysel olarak yapılmaktadır. Ortak görülen tüm meslek ve kültür derslerinin yanısıra sanat dalımızda Oda

Müziği, Gitar Edebiyatı, Eşlik(şan-Çalgı), Deşifre ve Gitar Çözümlemeli Armoni dersleri de ilgili yıllarda bu programa devam eden öğrencilere verilmektedir. Mezuniyet aşamasına gelmiş öğrencilerin uluslararası ölçülerde birer icracı olmaları hedeflenmektedir.

Mezunlarımız ayrıca konservatuvarlar ve diğer tüm müzik okullarında eğitimci olarak görev alabilmektedirler.


Gitar hakkında bilmeniz gereken kısa bilgiler makalesi Ana Sayfa, Bilmedikleriniz kategorisinde yayınlanmaktadır.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.