Gitar Hakkında Bilgiler

Merhaba sevgili arkadaşlarım, bu yazımızda gitarla alakalı bilgiler edinebilirsiniz.

gitar

Gitarı andıran bir enstrumanın 1500′ den önce,Rönesans sırasında Avrupanın Akdeniz bölgesinde var olduğu bilinmektedir. 13. 14 yüzyıldan kalma betimlemeler
Frmhigh.Com – Gitar Nedir Ve Tarihi kuş tüyü bir pena ile çalınan “8″ şeklinde bir enstrümanın varlığını gösterir. Yine bu döneme ait bazı kaynaklar guittara latina adlı bir latin gitarından bahseder. Gitar için müzik içeren ilk kitapların tarihi 16. yüzyıla kadar uzanır. Bu kitaplarda her üç veya dört teli de “ünison” (aynı sese) bir biçimde akort edilen çiftlerden oluşmak üzere, dört telli bir gitardan söz edilir.

En alt tel bazen bir oktavlıkbir aralıkla akort edilirken, en üst tel çoğunlukla tektir 16. yüzyılda beş telli gitarlar da ortaya çıkmıştır İlk gitarlarda sap kafası düz bir şekilde yerleştirilmişti ve akort burguları “friction pegs” arkadan ayarlanıyordu. Bu tip gitarın klavyesi enstrümanın göğsü ile aynı seviyedeydi ve sekizle on arasında bağırsak ile bağlanarak yapılmış perdeleri “fret” vardı Gövdesi bugünün standartlarına göre daha küçük ve daha az kıvrımlıydı. Sırtı bombeli veya düzdü ve ses deliği “soundhole” dekoratif bir parşömen veya Ağaç işlemeyle kaplanmıştı. Bu tip gitarın kırılgan yapıda olması, değişen modalar, farklılaşan akortlama şekilleri ve metal tellerin kullanımı pek çok enstrümanın yok olmasına veya değişime neden olmuştur.


Gitar Hakkında Bilgiler makalesi Ana Sayfa, Bilmedikleriniz kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Gitar Hakkında Bilgiler” için 2 yorum

  1. gönül diyor ki:

    çooooooooook güüüüüüüzeeelllllll ooolmuuuş.Ekranın rengide çok güzel olmuş

  2. gönül diyor ki:

    web sayfanızı gezdim çok güzel olmuş.teşekkür ederiz.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.