Gebelik döneminde baş ağrıları ve sebepleri

Gebelik döneminde baş ağrıları ve sebepleri, Hamilelikte baş ağrıları, Baş ağrısı ve tedavi yöntemleri

Bayanlar, gebelik dönemi içerisinde en fazla karşılaşılan rahatsızlıklar arasında yer alan ve anne adaylarını fazlasıyla zorlayan baş ağrıları, gebelik dönemi içerisinde hangi etkenlerin sonucu olarak ortaya çıkabilir öğrenmek istiyorsanız, sizler için hazırladığımız makalemizi okumalısınız.

Hamileliğin erken döneminde görülen baş ağrıları pek çok hamile kadının sorunudur. Görülen bu baş ağrılarının kesin nedeni belli değildir, fakat gebeliğin erken döneminde görülen diğer rahatsızlıklar gibi, hormon düzeyinde ve kan dolaşımındaki değişiklikler ile psikolojik nedenler olabileceği tahmin edilmektedir. Hamilelerde görülen baş ağrısında diğer olası nedenler ise aşırı stres ve yorgunluktur.

Hamile kaldığınızı öğrenir öğrenmez kafeini azaltırsanız ya da tümden kafein tüketimini keserseniz, bu ani beslenme değişiklikleri de sizde bir kaç gün baş ağrısı yapabilir. Kendini iyi hissetmeme, yorgunluk ve sürekli uyuma isteği gebe kadınlarda sık görülür ve gebelik sırasında görülen dolaşım değişiklikleri sonucu olabilir. Hamileliğin altıncı ayından sonra gelişen baş ağrıları ise ilk aylardakiler gibi masum olmayabilir. Bu dönemlerdeki baş ağrılarında öncelikle tansiyonun kontrol edilmesi önerilir. Çünkü Gebeliğe bağlı hipertansiyon ve preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi bu dönemlerde anne ve bebek sağlığını tehtid eden baş ağrısı nedenleridir.

Stres, yorgunluk ve açlık da kendini iyi hissetmeme ve bayılmaların nedenlerinden olabilir.

Gebelikteki bağlı baş ağrıları, yüzün ön tarafı ve kenarlarına, burun çevresine, gözlerine sıcak kompres uygulayarak azaltılabilir. Gebelik süresince iyi ve dengeli bir beslenme, yeteri kadar dinlenme, masaj, hafif egzersiz veya yürüyüşler de önemli ölçüde şikayetlerinizi azaltacaktır.
En önemlisi ise, yaşamınızdaki stresi azaltmak gebeliğinizin ilk dönemleri ile geri kalanı kolay geçirmenizi sağlayacaktır. Gebelik ve gebelik sonrası emzirme sürecinde ağrı kesici kullanmadan önce muhakkak doktorunuza danışın.


Gebelik döneminde baş ağrıları ve sebepleri makalesi Ana Sayfa, Gebelik kategorisinde yayınlanmaktadır.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.