Doğumu kolaylaştıran bitkiler

Merhaba bayanlar,doğumu kolaylaştıran bitkileri buradan öğrenebilirsiniz.

hamilehareket

Doğumu kolaylaştıran mucize

Saf gül uçucu yağı (rosa damescana) adeta insanın ruhunu okşuyor. Yaydığı muhteşem koku ile normal doğumu kolaylaştırıyor!

Gül kokusunun hastalıkları tedavide çok önemli yeri olduğu, hafızayı güçlendirdiği bilimsel araştırmalarla kanıtlandı. Osmanlı  tıbbında önemli bir yeri olan güle çok önem verilirdi. Gülsuyu, gül yağı, gül reçeli, gül sirkesi, gül lokumu, gül şerbeti ve güllaç adeta şifa kaynağı…

Gül’de; ateş düşürücü (anti-inflammatory), antiseptik, antifungal, antidepresan, antispazmotik etkiler bulunuyor.

Kansere karşı da tedavi gücü olduğu tespit edilen “gül yağı” ile ilgili, bu alanda bilimsel araştımalar devam etmektedir.

Gül; Türkiye, Fas, Bulgaristan, İran’da yetişiyor. Gül uçucu yağı distilasyon yöntemiyle çiçeklerin damıtılmasından elde ediliyor. 1gr. bile altın dereğinde!

Gül uçucu yağının, sıcak ve çiçeğimsi bir kokusu var, kuvvetli harmonize edici, sakinleştirici, rahatlatıcı özelliklere sahip.

Doğumu kolaylaştıryor!

Ruhsal sıkıntılardan kaynaklanan ağrıları giderici, üzüntü, teselli gerektiren gerilimlere karşı çok etkili. Normal doğum sırasında rahatlatıcı etkisi ile doğumun kolay geçmesini sağlıyor.

Bu konuyu jinekologlar izah edememişler, fakat doğumu kolaylaştırdığını kabul etmişlerdir!

Çocuklar 6. aydan  itibaren kokuları ayırt edebilir. Doğumdan itibaren gülyağı kullanan bir annenin çocuğu kokuları ayırt etmede yaşıtlarından daha ileri olduğu tespit edilmiş.

Gebelik döneminde, doğum esnasında ve doğumdan sonra saf gül uçucu yağı ve gülsuyu annelerin can simidi gibi. Bebeklere ilk 6 ayda saf gülsuyu koklatılır! Yağ lambası (buhurdanlık) üzerinde kullanılabilir veya banyodan sonra bebek teni gülsuyu ile silinebilir. Pişik önleyici, rahatlatıp gevşetici etkisi var.

Gül yağı yaraları da iyileştiriyor!

Kuvvetli bir antifungal (mantar önleyici ve iyileştirici) etkiye sahiptir. Hint defnesi, gül ve lavanta karımı antifungal amaçla kullanılabilir.

Kuvvet verici (tonik), düzenli hareket sağlayıcı, temizleyici, iltihaplanmayı engelleyici, kramp çözücü, sakinleştirici, yara iyileştirici, kalp ve ince bağırsak fonksiyonlarını düzenleyici.

Her türlü kuru ve problemli ciltler, alerjik ciltler, egzama gibi durumlarda yeni doku oluşumu ile yaraların kapanmasını gerektiren durumlarda kullanılır.

Uyumlu olduğu yağlar

Neroli, lavanta, yasemin, sandal odunu

Gül uçucu yağı ile doğal vücut parfümü

60ml. ekolojik jojoba yağına+ 20 damla saf gül uçucu yağı damlatılır, cam bir şişede, cam bir çubuk yardımıyla karıştırlır, banyodan sonra hem nemlendirici, hem de parfüm niyetine kullanılır.

Not: Kullanılacak gül uçucu yağının; baş, kalp ve yaş notlarının olmasına, ekolojik ve saf olmasına dikkat edilmelidir.


Doğumu kolaylaştıran bitkiler makalesi Ana Sayfa, Gebelik kategorisinde yayınlanmaktadır.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.