Ceviz kabuğunun faydaları

Cevizin faydaları saymakla bitmiyor. Yaprağından, meyvesinden, ağacından sonra şimdi de kabuğunun faydaları bulundu. Şimdi hep beraber ceviz kabuğunun faydalarını bu yazımızda öğreneceğiz…

Cevizin ve ceviz kabuğunun faydalarıı saymakla bitmez.Sağlığınızın doğal ilacı olan cevizin yararları saymakla bitmiyor. Ceviz damarları açıyor, kalp krizi riskini yüzde 50 oranında azaltıyor

ceviz1

Gümüşhane Tarım İl Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürü Mehmet Özdemir, cevizin beynin küçük bir modeli ve insan sağlığı açısından çok önemli bir besin maddesi olduğunu söyledi. İnsan vücudunda gümüş iyonuna ihtiyaç duyan tek organın beyin olduğunu belirten Müdür Mehmet Özdemir, şöyle konuştu:

Kan dolaşımını düzeltiyor

“Ceviz ağaçlarının evlere çok yakın dikilmemesi ve etrafı kapalı ceviz bahçelerinde saatlerce şekerleme yapmanın sakıncalı olduğuna dikkat çekilse de, kökü, yaprakları, kabuğu ve meyveleriyle tam bir şifa kaynağı olduğu artık herkes tarafından bilinir.

mutlumavi_ceviz

Bilimsel çalışmalar sonucunda cevizin damar koruyucu, ishal kesici, cildi temizleyici, siğil giderici, hipoglisemik ve tümör engelliyici özelliklerinin olduğu belirlenmiştir. Ceviz kan dolaşımını düzenler, karaciğer fonksiyonlarını düzenler, serum kolesterolünün azalmasını sağlar ve anormal antikor oluşumunu engeller.”

Cevizin bir kalp dostu da olduğunu anlatan Özdemir, sert kabuklu meyvelerde yer alan çoklu doymamış yağ asitlerinin kalp-damar hastalıklarında önleyici rol oynadığının bilimsel çalışmalarla kanıtlandığını söyledi.

Mayıs ayında daha yaprakları gelişmeden açmaya başlar. Taze yapraklar haziranda, yeşil cevizleri haziran ortasında içine tırnak batırılabilecekken ve olgun meyveler ise eylülde toplanır.

ceviz_agizkokusu

KULLANIM TABLOSU

Çay: Bir ç.ay kaşığı ufak ufak kesilmiş ceviz yaprakları 250 gr. Suda kaynatılır, az demlenir ve süzülür.

Banyolar: Dolu banyo için 100 gr. Yaprak, yıkamalar için bir dolu çay kaşığı 250 gr. Su içilir.

Şurup: Yeni yeşil ceviz bölünür. Geniş ağızlı bir şişeye konur, üstüne bir litre tahıl şarabı dökülür, öyle ki, cevizleri, iki üç parmak kapasın. Şişe iyi kapatılır üç dört hafta güneşte veya sıcak odada bırakılır, sonra süzülür ve şişelere boşaltılır.

Likör: Süzülmüş şurubun üstüne iki üç karanfil, bir parça tarçın kabuğu, bir ufak vanilya ve yıkanmış yarım portakal kabuğu ilave edilir. Ancak portakal soyulmamış olmalıdır. 250 gr. Su ve yarım kilo toz şekeri kaynatıp hepsini birbirine karıştırırsanız, güzel bir ceviz likörü elde edersiniz.

HASTALIKLAR

Kabızlık, iştahsızlık, kan temizleme, sarılık, şeker hastalığı, el ve ayak tırnaklarındaki iltihaplar, saçlardaki konak ve uyuza, ergenlik sivilceleri, cerahatli çıbanlar, kadınlardaki akıntılara, aft, gırtlak, diş etleri ve boğaz hastalıklarında, saç dökülmesine ve bitlenmeye banyoları iyi gelir. Beraberinde bol masaj yapılmalıdır.


Ceviz kabuğunun faydaları makalesi Ana Sayfa, Genel Sağlık kategorisinde yayınlanmaktadır.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.