Ayak Tabanı Ağrıları

Merhabalar, özellikle uzun yol yürüdükten sonra oluşan ayak tabanı ağrısının sebeplerini öğreneceğiz bu yazımızda..

Ayak tabanında acıya sebep olan en önemli rahatsızlık tendinitis veya Capsulitis olarak bilinen rahatsızlıktır.
Bu rahatsızlıkta ayak parmaklarının etrafını kuşatan( bacaktan gelip ayak parmaklarına kadar uzanan) tendon ve ligamentler iltihaplıdır….

Tendon ; kasların kemiklere bağlandığı kısımlardır ve hareketlerde zorlanmaya maruz kalırlar.Ağrı ve zonklar tarzında acı duyarsınız ..

ayak tabanı ağrılarının temel tedavisi ; dinlenme,buz,baskı ve yükseltmedir..

Bunun yanında doktora müracaat ederek non-steroidal enfeksiyon giderici ilaçlar almalısınız. ayağınızı belli süre darbelerden korumalısınız.

Yüksek topuklu ayakkabıyı mümkün mertebe az giymeye çalışın.
Eğer işe giderken giymek zorundaysanız ya da giymek istiyorsanız, yanınızda topuksuz bir ayakkabı götürüp oturduğunuz zaman değiştirin.
Eğer iş yerinde giymek zorundaysanız o zaman iş yerine gidiş-gelişlerde topuksuz ayakkabı kullanmaya çalışın. İş yerindeki molalar esnasında bacak ve ayak kaslarınızı esnetin.
Akşamları ayaklarınızı ılık suda 5-10 dakika dinlendirin ve yapabiliyorsanız masaj uygulayın. Bu ayağınızdaki dolaşımın düzenlenmesine yardımcı olacaktır.
Ayak ve bacak kaslarına yönelik esnetme ve germe egzersizleri yapın.

Bazı olgularda kendiliğinden iyileşme olur. Ağrının kontrolünde ise ağrı kesiciler kullanılır.

Kilo verilmesi ve ayak kaslarının kuvvetlendirilmesi yararlıdır. lokal anestetik ilaçlarla ayak tabanına yönelik girişimlerde faydalıdır…Semptomların tekrarlaması halinde fizik tedavi uygulanabilir.


Ayak Tabanı Ağrıları makalesi Ana Sayfa, Genel Sağlık kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Ayak Tabanı Ağrıları” için 2 yorum

  1. hayati diyor ki:

    sayın hocam sol ayagımın alt kısmında aşırı derecede agrı var tam ayagımın orta kısmında çok acı çekiyorum yürürken sancı veriyor ayaklarımı akşamları oturdugum sandalyede sallandırdıgım zaman acı veriyor çok sıkıntılıyım nedir cevabı. ayrıca bel sıkıntımında var bel fıtıgı acaba o sıkıntının etkenligimi…teşekkür ediyorum şimdiden bilgileriniz için.. hoşcakalınız.. hayati

  2. Neşe diyor ki:

    Ayakta biraz fazla kalınca yürüyüş yapınca ayak tabanımın acısından üzerine basamıyorum su topluyor tabanım ve çok acıyor fazla kilolarım var yürüyüş yaparak vermek istiyorum spor ayakkabı ile yürümeme rağmen iki üç gün ayağa kalkmam bile eziyet oluyor 53 yaşındayım ne yapmam gerekir bilgilendirirseniz sevinirim.İlginize şimdiden teşekkürler.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.