Akciğerin su toplaması tedavisi

Akciğerde oluşan bir rahatsızlık olan akciğerin su toplamasıyla alakalı merak ettiğiniz bilgileri bu makalemizden öğrenebilirsiniz. Hepinize sağlıklı günler dileriz.

Plörezi zatülcenp adıyla da bilinir. Akciğer zarının iltihaplanması ve su toplamasıdır. Akciğer zarı göğüs kafesinin iç yüzünü döşer ve akciğerleri çevreler. Bu zarın iltihaplanması ve su toplaması altta yatan çeşitli hastalıklara bağlı olarak gelişir. Bunların başında pnö-moni (zatürre) gelir. Pnömoni akciğerlerin bakteriler veya virüslerce istila edilip iltihaplanmasıdır. Ayrıca tüberküloz (verem) da önemli bir plörezi nedenidir. Nadir olarak plöreziye yol açan başka bir hastalık grubu da lupus gibi bağışıklık sistemi hastalıklarıdır. Bu hastalıklarda bakteri ve virüsler gibi yabancı mikroorganizmalarla savaşmaları için üretilen antikor denilen maddeler yanlış bir kodlama sonucu vücudun kendi dokularına saldırırlar.

Akciğer dokusundan kaynaklanan veya başka bir yerden akciğere yayılan tümörler de akciğer zarına su toplanmasına neden olabilirler. Plörezi keskin bir ağrıya neden olur. Bu ağrı nefes almakla ve öksürmekle şiddetlenir. Toplanan sıvının fazla miktarda olması durumunda akciğerde sönme meydana gelir. Bu durumda akciğerdeki oksijen-karbondioksit değişimi bozulacağından hayatı tehdit eden sorunlar ortaya çıkabilir.

Plörezinin tedavisi nedene yöneliktir. Ayrıca akciğer zarında toplanan sıvı bir dren ya da tüp yerleştirilerek boşaltılabilir.


Akciğerin su toplaması tedavisi makalesi Ana Sayfa, Genel Sağlık kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Akciğerin su toplaması tedavisi” için 6 yorum

 1. gökhan hanlı diyor ki:

  86 yaşında babaannemin akciğerinde su olduğu tespiti yapıldı muyanne eden doktor 1 veya 2 hafta ömrü var dedi ne yapmamız lazım sizce

 2. arif diyor ki:

  selm benım annem 60 yasında ve kucuk hucrelı akcıger kanserı kanserde buyume yada kuculme yok fakat cıgerler su toplamaya basladı 2 sever su aldılar tup yardımı ile ama 2. sı cok uzun surdu suyun nereden geldıgını bulamadılar bu konuda bana yardımcı olucak bı tedavı seklı varmı acaba

 3. nifa diyor ki:

  herkese geçmiş olsun ..benim babam 63 yaşında we yoğun bakımda ciğeri su toplamış we doktorumuz ciddi olduğunu söylüyor ne derece ciddi yada hayati tehlıkesi ne derecede bu konuda bilgisi olanlar lütfen yorum yapın…

 4. hüsnü kaya diyor ki:

  değerli arkadaşlar bu tür vakalarda türlü türlü yöntemler uygulanmakta hayati tehlikesi çok yüksek herkese geçmiş olsun.

 5. seyit memet kuldemir diyor ki:

  slm
  25 yaşında kızım var akçigerinden su aldılar yine su topluyor doktorlar ameliyat dediler fakat kızım 3 aylık hamile ameliyat cocuga zararı olurmu slm lar

 6. ilkim nur diyor ki:

  öncelikle herkese geçmiş olsun rabbim şifa versin . Benim bi yakınımın karın agrısı oldu sabah hastaneye getirdiler acil ameliyata aldılar simdi hastanede yatıyor hava falan veriyolarmıış ne olur acaba çok merak ediyorum?

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.