3 Aylık Bebek Kaç Kilo Olmalı

Bayanlar bebeklerimiz doğduktan sonra müthiş bir sevinç yaşarız ve sevinç ile beraber sorumluluklarımızda başlar. Çocuklarımızın boy, kilo gelişimi bizler için oldukça önemlidir. Ebeveyn olarak bizler acaba çocuğum normal kilodamı diye merak ederiz.

 

BOYU VE KİLOSU

Bu konudaki istatistiklere göre, yeni doğan bir erkek çocuk ortalama 3.400 kg. ağırlığında ve 50-51 cm. boyunda­dır. Bu rakamlar kız çocuk için 3 kg. ve 48-49 cm. dir. Dört kilonun üzerin­de doğan bebekler iri, 2,5 kg. dan da­ha hafif olanlar ise erken doğmuş kabul edilirler. Doğumu izleyen ilk günlerde çocuk ağırlığının yaklaşık olarak % 10′ unu kaybeder, örneğin, 3,3 kg. doğan bir çocuk birkaç gün sonra 3 kg.
4 kg. doğan ise yaklaşık 3,600 kg. gelir. Bu çocuğun başlangıçta yeteri kadar beslenememesinden doğan fizyolojik bir kilo kaybıdır. Çocuğun kilosunun azalması­nın bir başka nedeni de bazı sıvı madde­lerin vücuttan atılmasıdır: İşeme yoluyle atılan sidik; bağırsaklardan atılan sıvı mekonyum maddesi; deri solunumu so­nucu oluşan buharlaşma gibi… Bebek, iyi bakılır, beslenirse, on gün içinde doğum sonrası kilosuna yeniden kavuşur. Çocuğun boyuyla ilgili.rakam­lar ise daima daha belirlidir. Bu rakam­lara, çocuğun dokuz aylık gebelik döne­mi sonunda normal olarak mı yoksa za­manından önce mi doğduğunu sapta­mak için başvurulur. Bilindiği gibi, ço­cuğun boyu anne karnında kaldığı son bir ay içinde, yani gebeliğin dokuzuncu ayında, beş santimetre kadar uzar. Bu önemli bir uzamadır; erken doğan ço­cuk bu beş santimetrelik boy farkından dolayı normal çocuktan ayırt edilebi­lir.

 


3 Aylık Bebek Kaç Kilo Olmalı makalesi Ana Sayfa, Bebekler kategorisinde yayınlanmaktadır.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.